Wymiana starych wypełnień i wypełnień amalgamatowych

Plomby amalgamatowe stosowane są od lat w stomatologii, a dokładnie od XIX w. W szczególności znane są starszemu pokoleniu, któremu przyszło leczyć zęby w szkołach czy ośrodkach zdrowia. W miarę postępu technologicznego i zmian ustrojowych zawitała era kompozytu, czyli alternatywnego, a przy tym estetycznego materiału stomatologicznego, dostępnego w prywatnych gabinetach. Stopniowo zaczęto odchodzić od tanich plomb amalgamatowych, na rzecz białych plomb kompozytowych. Ale nie tylko estetyka zaważyła na spadku popularności plomb amalgamatowych. Główną przyczyną wyparcia srebrnej plomby stały się wzmianki o szkodliwości tego typu materiału (dotyczy plomb starej generacji). Plomby amalgamatowe, to wypełnienia, które powstają ze złączenia srebra, cyny, miedzi, cynku i rtęci. I właśnie ta ostatnia z wymienionych substancji, jest ogniwem zapalnym wielu toczących się sporów. Rtęć należy do substancji bardzo toksycznych i niebywale niebezpiecznych dla zdrowia. Jej obecność w plombach amalgamatowych, powolne uwalnianie się z wypełnienia może być powodem wielu schorzeń.

Wyróżnia się dwa rodzaje wypełnień amalgamatowych. Pierwszy rodzaj, to plomby starej generacji, nazywane amalgamatami z fazą gamma 2, których nie używa się już w Polsce. Charakteryzowały się szkodliwością dla zdrowia, bowiem uwalniały rtęć do organizmu. Drugi rodzaj plomb amalgamatowych, to nowoczesny amalgamat wolny od fazy gamma 2. Ten typ plomb ma charakter kapsułkowy i nie uwalnia rtęci. A co za tym idzie jest bezpieczny dla zdrowia. Obecnie jest on stosowany w Polsce, i prawdopodobnie ze względu na swoją niską cenę objęty jest refundacją przez NFZ.

Czy należy usuwać plomby amalgamatowe?

Zdecydowanie tak. Głównym wskazaniem do wymiany wypełnień amalgamatowych jest mogąca się rozwijać wokół nich próchnica, ponieważ amalgamat bywa nieszczelny nie wiążąc się chemicznie z tkankami zęba. W przypadku bardzo osłabionych zębów ( np. kiedy pozostały tylko cienkie ścianki zęba) amalgamat może powodować ich pękanie. Są również przyczyną do rozwoju chorób dziąseł czyli parodontozy.

Przeprowadzany prawidłowo zabieg wymiany plomb ciemnych na jasne jest bezpieczny dla pacjenta i ma każdorazowo niebagatelne znaczenie dla estetyki uśmiechu. Zabieg jest bezbolesny, wykonuje się go przy zastosowaniu znieczulenia. W czasie przygotowania do zabiegu wymiany plomb, ząb zostaje oczyszczony z osadu i płytki nazębnej. Następnie za pomocą wiertła usuwa się amalgamat. Resztki starego wypełnienia wysysa się specjalnym ssakiem dentystycznym. Na koniec lekarz zakłada nowe wypełnienie, dobierając jego kolor do koloru szkliwa.

Poszukujesz
Stomatologa?

Zawsze przyjmujemy nowych pacjentów!

Wierzymy, że zapewniamy najlepszą możliwą opiekę wszystkim naszym pacjentom.