Bruksizm i okluzja

Stomatologia Płatek Tychy

Bruksizm – co to jest?

Czy każdego ranka budzisz się z uczuciem bólu w szczęce lub zębach? Jest to wyraźny sygnał, że możesz być jedną z wielu osób borykających się z bruksizmem – zaburzeniem, które może znacząco zakłócić Twój nocny odpoczynek i wpłynąć negatywnie na ogólne samopoczucie. Nieleczony może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej. Czym więc jest bruksizm?

Bruksizm jest zaburzeniem charakteryzującym się zbyt mocnym zaciskaniem szczęki i zgrzytaniem zębami. Występuje również forma bruksizmu bez zgrzytania, kiedy dominuje samo zaciskanie szczęki, czasami z mocnym uderzeniem zębów o zęby.

Najczęstszym objawem bruksizmu jest ból szczęki i żuchwy, odczuwalny tuż po przebudzeniu. Do innych objawów możemy zaliczyć:

  • starte zęby,
  • bóle okolicy stawu skroniowo-żuchwowego, często mylone z bólem ucha
  • uporczywe bóle głowy, przypominające migreny,
  • bóle karku, pleców, szyi czy barków,
  • wzmożone napięcia mięśniowe,
  • szum w uszach,
  • nadwrażliwość i ból zębów.

Przyczyny bruksizmu

Bruksizm jest złożonym zjawiskiem, które może mieć wiele przyczyn. Wśród najczęściej wskazywanych czynników znajduje się przewlekły stres, będący wynikiem różnorodnych trudności życiowych, z jakimi pacjent się mierzy, czy nieprzepracowane wydarzenia z przeszłości, które pozostawiły głębokie ślady emocjonalne. Szczególnie narażone na występowanie bruksizmu są osoby, u których zdiagnozowano PTSD, czyli syndrom stresu pourazowego, co świadczy o silnym związku między stanem psychicznym a fizycznym. Inne możliwe przyczyny występowania bruksizmu:

  • wady zgryzu,
  • leki antydepresyjne,
  • narkotyki i nadmierne spożywanie alkoholu,
  • nieprawidłowa higiena snu,
  • bezdech senny i chrapanie,
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
  • zaburzenia endokrynologiczne,
  • choroby z autoagresji takie jak choroba Hashimoto.

Leczenie bruksizmu

Leczenie bruksizmu wymaga podejścia kompleksowego, które skupia się nie tylko na łagodzeniu symptomów, ale przede wszystkim na zidentyfikowaniu i eliminacji podstawowych przyczyn tego zaburzenia. Jedną z kluczowych metod leczenia jest zastosowanie szyny relaksacyjnej – indywidualnie dopasowanej do unikalnej struktury zgryzu pacjenta nakładki na zęby. Szyna ta zakładana jest głównie na noc, aby minimalizować ryzyko uszkodzeń spowodowanych przez zgrzytanie.

Skuteczną w leczeniu bruksizmu jest fizjoterapia stomatologiczna, której celem jest relaksacja okolic narządu żucia oraz przywrócenie prawidłowej ruchomości stawów. Oprócz tego, skuteczność w leczeniu bruksizmu wykazuje toksyna botulinowa, która zmniejsza napięcie w mięśniach, jednak jej działanie utrzymuje się do 6 miesięcy i nigdy nie powinna być pierwszą metodą leczenia.

Inną ważną kwestią w terapii bruksizmu jest leczenie zaburzeń psychicznych, w tym psychoterapia i farmakoterapia, gdyż czasami bruksizm pojawia się na tle nerwowym. Warto w tym przypadku także wdrożyć techniki relaksacyjne w życiu codziennym.

Lekceważenie bruksizmu może skończyć się chronicznym bólem głowy i szczęki. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć bruksizm, nie zwlekaj!

Zaburzenia okluzyjne

Okluzja to termin odnoszący się do sposobu, w jaki zęby górnej i dolnej szczęki się ze sobą stykają. Prawidłowa okluzja zapewnia harmonijną pracę układu stomatognatycznego, co jest kluczowe dla zdrowia i samopoczucia. Zaburzenia okluzji, znane również jako choroba okluzyjna, mogą prowadzić do szeregu komplikacji zdrowotnych, wpływając na jakość życia pacjentów.

Choroba okluzyjna objawia się na różne sposoby, w zależności od stopnia i rodzaju zaburzeń. Do typowych objawów należą:

  • starte zęby,
  • bóle zębów o nieznanym pochodzeniu (tzw. obciążeniowe), nie przechodzące po leczeniu kanałowym,
  • napięcie mięśniowe w okolicy żuchwy i szczęki,
  • problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym,
  • bruksizm, szczególnie w sytuacjach stresowych,
  • nadwrażliwość zębów na temperaturę,
  • bóle głowy.

Przyczyny choroby okluzyjnej

Do przyczyn zaliczamy wady zgryzu, nieprawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne, źle dopasowane plomby, braki w uzębieniu czy nieprawidłowo wyżynające się ósemki. Oprócz tego, gryzienie przedmiotów, otwieranie butelek zębami czy obgryzanie paznokci może potęgować problem.

Zaburzenia okluzyjne – leczenie

Skuteczne leczenie choroby okluzyjnej wymaga uporządkowania sytuacji w jamie ustnej – wykonania ekwilibracji zębów, która poprzez prawidłowe dopasowanie zębów, plomb i uzupełnień protetycznych ustawia prawidłowo szczękę względem żuchwy. Zabieg ekwilibracji poprzedzony jest dokładną analizą zgryzu pacjenta wykonaną na indywidualnych modelach gipsowych osadzonych w artykulatorze. Dopiero po wykonaniu dokładnego planowania dla danego pacjenta przystępujemy do wykonania zmian w obrębie jego jamy ustnej.

Opinia naszej pacjentki

„Gorąco DZIĘKUJĘ i polecam dr Zuzannę Kochanowska-Płatek, doskonałą stomatolog z wieloletnim doświadczeniem, która jest między innymi specjalistką w dziedzinie okluzji. Dzięki niej po pół roku tułaczki po lekarzach (3 laryngologów, neurolog, 2 stomatologów, okulista…) zostałam prawidłowo zdiagnozowana. Objawy były bardzo niejednoznaczne i niemożliwe do złagodzenia jakimikolwiek środkami przeciwbólowymi czy przeciwzapalnymi…. czyli uporczywa migrena, stany zapalne ucha, bóle kręgosłupa, szyi, szczęki, epizodyczne pogorszenie słuchu i wzroku. Piszę o tym nie tylko po to, żeby wyrazić swoją wdzięczność pani doktor oraz jej zespołowi, ale przede wszystkim dlatego, że wiem iż jest wiele osób które cierpią i nikt nie potrafi ich zdiagnozować a co dopiero leczyć ani też przekierować dalej, do odpowiedniego specjalisty. Poczytajcie o okluzji i bruksizmie. W Polsce ta dziedzina nie jest jeszcze taka popularna i jest bardzo mało fachowców. Gdybym mogła chociaż jednej osobie pomóc tym postem to jest to dla mnie dodatkowa radość.”

– Magdalena Madej

Bruksizm i okluzja – cennik

Okluzja Cena
Konsultacja 350 zł
Kontrola z regulacją szyny 200 zł
Analiza zwarcia 400 zł
Ekwilibracja zgryzu 450 zł
Deprogramator 400 zł
Szyna do leczenia zaburzeń stawu 650 zł

Aktualne ceny wszystkich zabiegów znajdą Państwo na podstronie Cennik.

Poszukujesz
Stomatologa?

Zawsze przyjmujemy nowych pacjentów!

Wierzymy, że zapewniamy najlepszą możliwą opiekę wszystkim naszym pacjentom.