Periodontologia

Czym zajmuje się periodontolog?

Periodontolog to specjalista w dziedzinie periodontologii, czyli nauki zajmującej się chorobami błony śluzowej oraz przyzębia. Pełni kluczową rolę w diagnostyce oraz terapii stanów zapalnych i innych patologii dziąseł, ozębnej, cementu korzeniowego oraz kości wyrostka zębodołowego.

Chorobami przyzębia określane są wszystkie choroby dziąseł, w tym zapalenie dziąseł czy zapalenie przyzębia (paradontoza).

Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł to powszechna dolegliwość stomatologiczna, która występuje zarówno u starszych pacjentów, jak i dzieci. Lekceważenie zapalenia lub jego niewłaściwe leczenie może doprowadzić do przewlekłego stanu zapalnego lub nawet utraty zębów.

Jedną z głównych przyczyn zapalenia dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, w tym pomijanie nitkowania zębów czy niestosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Oprócz tego, do przyczyn zapalenia dziąseł możemy zaliczyć ubogą dietę czy urazy mechaniczne, np. przez aparat ortodontyczny.

Objawami zapalenia dziąseł są ich zaczerwienienie, wrażliwość, krwawienie przy myciu zębów, obrzęk, pojawienie się ropy czy nieprzyjemny zapach z ust.

Powtarzające się zapalenie dziąseł może być pierwszym objawem paradontozy.

Paradontoza

Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, to choroba przewlekła, która charakteryzuje się stanem zapalnym tkanek otaczających ząb. Nieleczona prowadzi do rozchwiania i utraty zębów.

Główną przyczyną powstania paradontozy jest nagromadzenie płytki nazębnej, która powstaje ze względu na niedostateczną higienę jamy ustnej. Prowadzi ona do stanu zapalnego, a bakterie zaczynają się gromadzić w kieszeniach przyzębnych.

W przypadku paradontozy ważną rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne – pacjenci, u których osoby bliskie chorowały lub chorują na paradontozę, powinni częściej odwiedzać dentystę w celu wykrycia wczesnych objawów. Do dodatkowych czynników ryzyka rozwoju paradontozy zaliczamy wiek, stres, cukrzycę, choroby autoimmunologiczne czy hormonalne, palenie papierosów.

Paradontoza jest chorobą nieodwracalną (w porównaniu do zapalenia dziąseł), której leczenie polega na uzyskaniu stanu remisji.

Leczenie paradontozy

W początkowej fazie rozwoju choroby pacjent otrzymuje szczegółowe instrukcje co do prawidłowej higieny jamy ustnej. Dodatkowo, wystarczy przeprowadzić profesjonalną higienizację zębów, aby usunąć nagromadzoną płytkę nazębną. Pacjent powinien regularnie odwiedzać dentystę i poddawać się zabiegowi ściągania kamienia nazębnego oraz piaskowania.

Jeśli jednak leczenie zachowawcze nie daje rezultatu, wykonuje się leczenie chirurgiczne w postaci kiretażu. Kiretaż to zabieg dentystyczny, który charakteryzuje się wysoką skutecznością w zachowaniu tkanki otaczającej ząb. Dzięki precyzyjnemu usunięciu złogów i zainfekowanego nabłonka z przestrzeni przyzębnej, kiretaż znacząco przyczynia się do poprawy stabilności zębów, eliminując jednocześnie stan zapalny. Ponadto, zabieg ten skutecznie redukuje nieprzyjemny zapach z ust, co jest szczególnie ważne dla komfortu pacjenta i jego otoczenia. Kiretaż przeprowadza się w zaawansowanej fazie choroby w znieczuleniu miejscowym.

Periodontologia – cennik

Periodontologia Cena
Konsultacja specjalisty periodontologa 250 zł
Kiretaż otwarty 900-1400 zł
Scaling poddziąsłowy 330 zł/łuk
Pokrycie recesji pojedynczej 2000 zł
Z uwagi na szeroki zakres usług periodontologicznych cennik ustalany jest indywidualnie

Aktualne ceny wszystkich zabiegów znajdą Państwo na podstronie Cennik.

Poszukujesz
dobrego periodontologa?

Zawsze przyjmujemy nowych pacjentów!

Wierzymy, że zapewniamy najlepszą możliwą opiekę wszystkim naszym pacjentom.